721 730 730
Żeń-szeń. Po co dodaje się go do szamponów?

Żeń-szeń. Po co dodaje się go do szamponów?

O żeń-szeniu słyszał chyba każdy. Ten chiński korzeń najczęściej wymienia się w kontekście jego właściwości wspierających siły witalne człowieka.

O żeń-szeniu słyszał chyba każdy. Ten chiński korzeń najczęściej wymienia się w kontekście jego właściwości wspierających siły witalne człowieka. W tradycyjnej medycynie chińskiej znany jest już od przeszło 4 tysięcy lat, a wykorzystuje się go do leczenia niemal każdej dolegliwości. Skoro więc działa tak wszechstronnie, dodaje się go także do szamponów do włosów. Za co jest wówczas odpowiedzialny? W jaki sposób wspiera zdrowie pasm? Komu szczególnie poleca się szampony z dodatkiem żeń-szenia?

W korzeniu żeń-szenia znajduje się około 200 substancji czynnych. Najważniejszymi z nich są ginsenozydy, które zwiększają zdolność hemoglobiny do przyłączania tlenu, a więc do lepszego zaopatrywania narządów w ten życiodajny pierwiastek. Przyjmowanie preparatów z żeń-szeniem dodaje więc energii i zwiększa możliwości fizyczne oraz umysłowe.

Do kosmetyków żeń-szeń dodaje się ze względu na jego działanie antyoksydacyjne, antycellulitowe, rewitalizujące, regenerujące i usprawniające krążenie krwi w skórze. A lepsze ukrwienie skóry to łatwiej przebiegające procesy regeneracji włosów.

Do produktów takich jak kremy, maseczki, szampony i odżywki do włosów dodaje się ekstrakt z żeń-szenia w postaci jasnego, drobnego proszku. Zalecane stężenie do 5 procent. Zawarte w żeń-szeniu ginsenozydy, glikozydy, witaminy B1, B2 i C, proteoglikan i aminokwasy mają następujące działanie:

– zapobiegają starzeniu, bo przywracają naturalną równowagę skóry, pobudzają jej odnowę, poprawiają jej ukrwienie;

– wzmacniają odporność;

– chronią przed wolnymi rodnikami;

– wzmacniają macierz włosów.

Z tego też względu żeń-szeń stanowi składnik szamponów przeciw wypadaniu włosów. Takie szampony poleca się zarówno panom, jak i paniom, u których mogą one wręcz stymulować porost włosów. Polecanym przez nas szamponem jest TianDe Szampon odżywczy z korzeniem żeń-szenia, który nadaje się do każdego rodzaju włosów.

Blog TianDe